ارمنستان ,آراز ,فرهنگي ,افكار ,آذربايجان ,كردند ,افكار عمومي ,جمهوري آذربايجان

قره باغ دیروز قره باغ امروز! 

 محمدعلی ارجمندی - 94/4/22

سالهاي 1991 – 1993 همزمان با اشغال اراضي جمهوري آذربايجان توسط ارمنستان و با پشتيباني ارتش روسيه افكار عمومي گمان مي كردند كه ايران از برادران ديني خود حمايت و تجاوز ارمنستان را محكوم خواهد كرد. ولي در عمل خلاف اين موضوع را شاهد بوديم ايران به ظاهر موضعي بي طرفانه پيش گرفته و با گشودن مرز خود با ارمنستان عملا محاصره ارمنستان اشغالگر را درهم شكسه و ياري رسان آنها شد.

پيش از اين و به تاثي از افكار پان فارسيست كه بعد انقلاب اسلامي در پوشش جديد و به نام بنيادهاي فرهنگي فعاليت مي كردند ايران نفوذ سياسي خود در جمهوري آذربايجان را از دست داد و آن را به همسايه غربي خود تركيه واگذار كرد. در حالي كه اشتراكات فرهنگي و مذهبي ايران و آذربايجان بيش از تركيه بود و بخش بزرگي از جمعيت ايران را آذربايجانيها تشكيل مي دهند. و در طرف مقابل سياست هاي اشتباه جبهه خلق به رهبری ابوالفضل ائلچي بي نيز در اين ميان بي تاثير نبود. ائلچي بي كه بیشتر يك چهره علمي فرهنگي بود تا سیاسی.

تضاد در سياست هاي ايران به نحوي بود كه آشكارا در راديو تلويزيون دولتي اصطلاح «ناگورنو قره باغ» را بكار مي برد تا مبادا طرف ارمني رنجيده خاطر شود. ناگورنو قره باغ بعدها و بواسطه برخي اعتراض ها و سرپوش گذاشتن بر اصل موضوع به «قره باغ كوهستاني» تغير يافت اما همچنان سوالات زيادي براي افكار عمومي بي پاسخ مانده بود!

من الجمله براي اهالي شهرها و روستاهاي ساحلي آراز كه آلام مسلمانان جنگ زده و آواره قره باغ را از نزديك مشاهده مي كردند. روستاي پدري من نازيك در ساحل آراز نيز محل تردد همين آوارگان مظلومي بود كه از دست داشناك هاي مسلح فرار كرده و به چشم اميد برادران خود به اين سوي آراز پناه آورده بودند.

منبع اصلی مطلب : ... آیین شایین ... ayinshayin ...
برچسب ها : ارمنستان ,آراز ,فرهنگي ,افكار ,آذربايجان ,كردند ,افكار عمومي ,جمهوري آذربايجان
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : قره باغ دیروز قره باغ امروز!